ZABAWA PRZEZ NAUKĘ

Daka Magiczny świat na tacy to nauka, ponieważ zabawa to poważna nauka. Dziecko poprzez czerpanie radości z zabawy umie lepiej zrozumieć otaczający je świat. Naukowcy i badacze wyróżniają trzy rodzaje zabaw:

 1. Zabawa doskonalająca: do 2 lat – ćwiczenie ruchów równowagi, doświadczania i poznawania świata za pomocą wzroku i dotyku.

 2. Zabawa symboliczna: od 2 do 7 lat – dziecko nadaje przedmiotom odmienne od ich funkcje, np. patyk staje się wężem.

 3. Zabawa w role: od 7 roku życia – dziecko poznaje i ćwiczy reguły oraz procedury, które rządzą światem. Zabawa symboliczna jest szczególnie ważna bo odpowiada za rozwój kreatywności.

Daka magiczny świat na tacy to zabawa symboliczna i zabawa w role. Dzieci duże i małe rozgrywają scenariusze, które mogą opierać się na ich własnych doświadczeniach (umiejętności życiowe) lub które mogą być całkowicie opracowane przez nich własne twórcze myślenie. Jeśli po zabawie zapytasz swoje dziecko w co i jak się bawiło utrwalisz w nim umiejętność opowiadania historii, komunikatywność, otwartość na dyskusję, umiejętność tłumaczenia rzeczy, oraz zjawisk.

Pomysłowa zabawa uczy dzieci cennych umiejętności społecznych. Promuje dzielenie się i współpracę. Sprzyja to podejmowaniu decyzji. We współczesnym świecie do sukcesu dochodzi się zespołowo a DAKA świetnie tego uczy. W czasopiśmie naukowym Psychology Today napisano: „Zabawa, która angażuje wyobraźnię jest istotnym składnikiem normalnego rozwoju dzieciństwa” (Mar 06, 2012).

Zatem wejdź do świata marzeń Twojego dziecka i rozgość się. Znajdziesz tu na tacy narzędzia do ćwiczenia:

 • Zdolności motorycznych: Gniecenie, rozciąganie, kulanie, układanie – pomagają małym dzieciom budować mięśnie w palcach, rękach i nadgarstkach, co z kolei ułatwia im pisanie i cięcie nożycami.

 • Twórczego i kreatywnego myślenia i tworzenia: Kto wie, może wychowujesz następnego Michała Anioła?!

 • Nauki liczb, liter i słów: Używając ciastoliny w praktyczny sposób można nauczyć dzieci cyft, liter i słów.

 • Koordynacji wzrokowo-ruchowej: dziecko komponuje swój świat na nieskończenie wiele sposobów, jak chce i kiedy chce, ma poczucie wolności, niezależności, nie ma gotowych szablonów a jest jego wyobraźnia!

 • Sensoryki: rozpoznawanie/poznawanie kolorów, gramatur, kształtów, zapachów

 • Umiejętności komunikacyjnych i interpretacyjnych: Pytając swojego małego Artystę co stworzył, co się działo i dlaczego ćwiczysz umiejętności komunikacyjne i interpretacyjne.

 • Zdolności społecznych: kreowanie świata na tacy promuje dzielenie się i wspólną zabawę, tworzenie wspólnej historyjki i opowiadanie o niej zarówno z grupą przyjaciół jak i rodzicem.

 • Świat na tacy ma również wymiar terapeutyczny: zabawa zwiększa spokój i dobre samopoczucie, rozładowuje napięcia i poprawia koncentrację. Uważamy, że nawet dorośli mogą się zrelaksować układając swój świat na tacy!

W DAKA wierzymy, że każde dziecko rodzi się z potencjałem. Trzeba je wspierać i dawać mu narzędzia do rozwoju od najmłodszych lat i właśnie o to chodzi w DAKA.

Uczestniczyliśmy niedawno w uroczystości nadania tytułu Honoris Causa naszemu mentorowi. W swojej przemowie na początku dziękował on swoim rodzicom za to, jak go wychowali, jakie narzędzia mu podrzucali i jak go ukierunkowywali. Czyż nie jest to marzeniem każdego rodzica? Wdzięczność dziecka? Magiczny świat DAKA jest najlepszym w naszej ocenie narzędziem do rozpalenia potencjału w dziecku.